Časté dotazy - Těhotenství a kojení

1. Měla bych si před porodem pořídit nějaké pomůcky na kojení?

Pokud máte zdravá prsa, nevpáčené bradavky, stačí, když si pořídíte dvě pohodlné kojící podprsenky. Při jejich výběru položte na svůj prs dlaň a vyberte asi takovou velikost (tedy prs+dlaň). Kupte si také vložky do podprsenky, zpočátku může mléko z prsou samovolně vytékat. Na trhu jsou také nejrůznější kojící košile na noc a také trika na pohodlnější kojení například venku. Vše se dá dokoupit dle potřeby až po porodu (kloboučky, odsávačka apod.).

2. Měl by mi gynekolog v těhotenství zkontrolovat prsa?

Každý gynekolog by měl vaše prsa zkontrolovat ve 30. týdnu těhotenství a udělat tvz. test vytažitelnosti bradavky (zcela bezbolestný krátký test - jde jen o krátký stisk u bradavky). Pokud zjistí, že máte ploché či vpáčené bradavky, doporučí vám nosit až do porodu formovače bradavek - vkládají se do podprsenky, které vám bradavky budou vytahovat ven. Zpočátku vám mohou být formovače trochu nepříjemné. Pokud by to bylo nesnesitelné, prostřihněte si v nějaké starší podprsence dvě dirky, které vám bradavky také zformují.

3. Mám ploché bradavky, měla bych s tím něco dělat už v těhotenství?

Od 30. týdne těhotenství vám gynekolog doporučí, abyste si do podprsenky vkládala formovače bradavek. Ty zajistí vytažení bradavek a snadnější kojení, viz odpověď č. 2.

4. Kde bych měla získat informace o kojení?

Navštivte předporodní kurz. Nabízí jej téměř každá porodnice. Součástí kurzu je i příprava na kojení. Čtěte odborné články o kojení apod.

5. Zvětší se prsa už v těhotenství?

Ano, prsa se při každém těhotenství připravují na mateřství a zvětší se. Již v těhotenství se v prsech tvoří mlezivo, neboli kolostrum, které je pro dítě velice důležité.

6. Slyšela jsem, že se dítěti po porodu nemá dát umělé mléko, proč ne?

Dítě těsně po porodu ještě nepotřebuje mnoho jíst, většinou i zvrací plodovou vodu atd. Samozřejmě je ale důležité, přikládat ho k prsu. Kdyby další dny plakalo hlady a lékař naordinoval dokrm (tedy dokrm by byl skutečně nevyhnutelný!), musí se podat alternativním způsobem. Ne všechny porodnice to tak dělají.