Časté dotazy - PROBLÉMY S MLÉKEM

1. Mám moc mléka, bolí mne nalitá prsa, kojím každé tři hodiny a ani po kojení necítím úlevu. Dítě přibírá dobře. Jsem 4 týdny po porodu.

Zkuste po kojení prsa ještě trochu odsát, ale jen do úlevy. Do 6 týdnů až dvou měsíců řídí laktaci hormony (množství mléka hormon prolaktin). V té době je časté, že prsa bolí a jsou napjatá. Po cca 2 měsících již bude tvorbu mlíčka řídit dítě a bude to na základě poptávky a nabídky. Prsa by pak neměla tolik bolet a bolestivě se nalévat. Pokud máte otok, můžete po kojení přiložit nakrátko studený obklad a před kojením naopak prsa nahřát.

2. Jak zvýšit produkci mléka? Pomůže životospráva, hodně pít? Málo mléka mám od porodu a musím dokrmovat umělým mlékem.

Děťátko co nejčastěji přikládejte k prsu. Při kojení střídejte prsa, klidně i 4x během jednoho kojení. Po každém kojení ještě 10-15 min odsávejte z každého prsa. Před kojením prsa nahřejte buď ve sprše - pouštějte si teplou vodu na prsa a zezhora i zezdola celými dlaněmi masírujte, pak pouštějte vodu mezi lopatky, je tam bod ke spouštění mléka. Také můžete nahřívat teplou plenou nebo pytlíkem s třešňovými peckami.
Zpočátku je to hodně náročné a bude se vám zdát, že nestíháte dělat nic jiného, než jen kojit a odsávat. Ale vydržte. Produkce mléka by se měla zlepšit cca po týdnu.
Umělé mléko dávejte alternativním způsobem, ale jen v nejkrajnějším případě! Lepší je samozřejmě častěji přikládat, jinak může produkce mléka klesat.
Strava nehraje zásadní roli. Jezte s chutí pestře, pijte cca 2 litry denně, dobrá je i melta..

3. V jednom prsu nemám skoro žádné mléko, mohu kojit jen z jednoho prsa? Nebudu mít po skončení kojení jedno prso větší?

Nejprve zkuste v prsu zvýšit tvorbu mléka - dítě k němu přikládejte co nejčastěji a ještě odsávejte každé 3 hod. cca 10-15 min z každého prsu (i když nic neodsajete, prsa tím stimulujete). Pokud by se nepodařilo zvýšit tvorbu mléka ani po týdnu (alespoň malé zlepšení), z jednoho prsa kojit lze. Po skončení kojení se prsa navrátí k původní velikosti (někdy jsou o něco větší, u někoho menší, ale rozdíl mezi prsem, ze kterého jste kojila, a ze kterého ne, patrný nebude).