Časté dotazy - Ostatní

1. Malému jsou tři týdny a vyžaduje kojení každou hodinu a to i v noci, už to nezvládám.

Pravděpodobně prochází obdobím růstového spurtu, který je: ve 3 a 6 týdnech,
a ve 3 a 6 měsících. Vydržte, malému vyhovte, spurt většinou pomine po pár dnech, maximálně týdnu.

2. Malá najednou začala pít jen 5-7 minut a pak už jí
k prsu nedostanu. Jsou jí 4. měsíce. Navíc se u kojení nesoustředí, pouští se a pozoruje okolí.

Pokud je spokojená a nepláče hlady, pak je vše v pořádku. Takhle velké dítě už je dobrý savec a svou dávku mlíčka si vytáhne velice rychle. Okolí ji bude zajímat čím dál víc, kojte na klidném místě s co nejméně rušivými vlivy. Můžete si spolu i zalézt pod deku, nebo přes sebe hodit prostěradlo.

3. Kluk mi poslední dva dny odmítá pití z pravého prsu. Jak ho vidí, brečí. Je mu 7. měsíců.

Pravděpodobně prochází bojkotem kojení. Může to mít nějaký důvod - menzes, změna vašeho parfému, mýdla apod. Zkuste zapřemýšlet, k jaké změně u vás v poslední době mohlo dojít. Prs mu nenuťte, jen nabízejte a odsávejte z něj, abyste udržela laktaci každé 3 hodiny. Zkuste mu nabídnout levý prs a pak nenápadně přesunout k pravému... Při kojení také můžete pomalu chodit a tiše zpívat. Zkuste také změnu polohy, třeba si nad malého klekněte a takto nabídněte prs, aby měl změnu.

4. Jak vzbudit dítě, které, sotva se přisaje, usne?

Důležité je, aby miminko nebylo moc oblečené. Ideálně jen v plence. Od začátku stále měňte polohy, dejte k druhému prsu, jakmile bude usínat, přesuňte zase k prvnímu. Poklepávejte pod bradou, omývejte vlažnou žínkou. A pamatujte, že usínání se časem spraví. Novorozenci usínají skoro všichni u kojení, tak mějte trpělivost. ;-)

5. Miminko poslední dobou nepije v kuse, cucne si, hned se zase pouští, brečí, otáčí hlavu jinam, pak se zase chytne a zase pustí, vzteká se. Co s tím?

Může to mít víc důvodů. Buď se mu mlíčko hůř spouští - prsa před kojením nahřejte buď ve sprše nebo pytlíkem s třešňovými peckami.
Mezi 2. a 3. měs. se mlíčko začne hůře spouštět a děti se musí více snažit sát, aby mlíčko dostaly. To se některým dětičkám nechce a vztekají se. Chce to trpělivost, zase přiložit, uklidnit, ponosit, klidně kojit při chůzi a tiše zpívat...
Zkontrolujte techniku kojení, jestli se dítě účinně ořisálo a opravdu sáaje, podívejte se, zda ho něco netlačí, změňte polohu, místnost.
Ujistěte se, zda máte dost mlíčka, pokud ne, zvyšujte tvorbu, viz dotaz v Příchod z porodnice.

6. Jak poznám, že mám dost mléka?

Podle toho, že je dítě spokojené. Nevyžaduje kojení přehnaně často (každou hodinu), po kojení je spokojené, usne, přibírá dobře na váze. V šestinedělí se vám prsa nalévají, když zmačknete dvorec, mlíčko stříká či vytéká ven.

7. Jak a kdy odstavit dítě?

O odstavení dítěte by mělo v ideálním případě rozhodnout dítě. Pokud nemá matka zdravotní potíže, či nejsou jiné překážky, je prokázáno, že kojení prospívá min do 2 let věku.
Pokud už s odstavením začbete, postup je takový:
Nejprve zrušte to kojení, které dítě nejméně vyžaduje. Většinou to je nějaké denní kojení.
Dítě zabavte, odveďte pozornost.
Po zrušení jednoho kojení vyčkejte minimálně týden, i dva, a pak zruště další denní kojení.
S dítětem se více mazlete a hodně se mu věnujte ;-)
Jako poslední zruště noční a večerní kojení.
Pokud budete cítit v prsou napětí, odstříkávejte, ale jen malinko, do úlevy. Můžete přikládat studené obklady. Prsa nastahujte.

8. Dítě má z mého prsa dudlík, neusne jinak, než s prsem. Jak ho to odnaučit?

Zhruba ve 3 měs. věku dítěte se začínají utvářet zlozvyky. V tu dobu je dobré děti zlozvyku odnaučit (cucání palce, usínání u rodičů v posteli, usínání v náruči, dudlání prsa).
Je potřeba, abyste odvedla pozornost, prsa schovala, pomazlete se, položte do postýlky, pohlaďte a tak dokola. Také je účinné, aby tohle dělal třeba o víkendu manžel. Je to na delší dobu a je potřeba obrnět se trpělivostí, protože samozřejmě že děťátko bude plakat, bude chtít prso, nebude spát atd. Takže zkoušet, zkoušet, zkoušet, stát si za svým a nepovolit. Jen v případě, že by vás to natolik vyčerpávalo, že by to bylo neúnosné, vyčkejte a odnaučování zkuste zase znova třeba za 14 dní.