Příchod z porodnice

Do 48 hodin po propuštění z porodnice by vás měl navštívit pediatr či laktační poradce a zkontrolovat, zda pokračuje výlučné kojení bez potíží. Zapisujte si, kolikrát denně kojíte, v kolik hodin a kolik má dítě denně pomočených a pokálených plen, viz tabulka níže:

Věk dítěte Počet močení/den Počet stolic/den
3-5 dní 3-5 3-4
5-7 dní 4-6 3-6
Další dny - do 6. týdnů 6-8 3-6
Později je možná absence stolice i několik dní (u kojených dětí)

1. Jsem čtyři dny po porodu, již doma.
V porodnici jsem neměla skoro žádné mléko a nemám ho ani nyní doma. Co dělat?

Pokud se dítě umí dobře přisát a je správná technika kojení, důležité je časté přikládání dítěte - 10 - 12 x za den a taktéž několikrát v noci. Při každém kojení vystřídejte prsa alespoň 3x. Po kojení ještě odstříkávejte, 10-15 min z každého prsa (cca po 3 hod. a 1-2x v noci), jde to i ručně, nebo elektrickou odsávačkou. Pokud nic neodsajete, nebo málo, neděste se, jde nám o stimulaci, ne o odsátí mlíčka. Je to náročný proces, ale pokud to vydržíte, odezva bude za několik dnů, většinou do týdne.

2. Jak poznám, že dítě opravdu pije? Je u prsa i hodinu!

Pokud si nejste jista, nechte si zkontrolovat techniku kojení od laktační poradkyně, viz. kontakt, anebo na stránkách Laktační ligy, seznam poradců. Vždy zkontrolujte, zda je dítě správně přiloženo: brada a nos se dotýká prsu, dolní ret je ohrnutý ven, většina dvorce má dítě v pusince, jazyk přesahuje dolní ret. Tváře nevpadávají dovnitř, hýbou se spánky a uši dítěte, jsou slyšet polykavé zvuky, viz. Technika kojení / přiložení dítěte...

3. Mám 14 dní starou holčičku, u jednoho kojení stráví většinou 3/4 hodiny i déle, je to normální? Mám pocit, že nedělám nic jiného, než jen kojím a kojím. Když ji od prsa vezmu, pláče.

Zpočátku skutečně novorozeňata tráví u prsu velkou část dne. Zkontrolujte, zda skutečně pije, viz dotaz č. 2, anebo jen dudlá prso, tady je riziko, aby si pak nezvykla mít prso jako dudlík. Postupně se bude čas strávený kojením snižovat. Mezi kojeními by měl být min. interval hodinu a půl po dokojení.

4. Jsem týden po císařském řezu, nyní už doma. Malou mi na kojení přinesli až za 7 hodin po porodu. V nemocnici jsem odstříkávala, ale byla to bída, pár kapek, nyní doma také skoro nic neodstříkám a malá se u prsu kroutí a pouští se a pláče hlady. Co mám dělat? Doktorka doporučila dokrm...

Bohužel byla chyby v nemocnici, že vám dali dcerku tak pozdě k prsu. Nyní zkoušejte zvýšit laktaci, viz dotaz č. 1., zkoušejte změnit polohu při kojení, navodit si klid v sobě i kolem sebe (žádné, nebo minimum, rušivých vlivů). Pokud malé nebude vaše mlíčko stačit (a nebudete mít svoje odstříkané), dejte dokrm alternativním způsobem.

5. Dítě mi u prsu hned usne a nepije. Dělal to tak už v porodnici.

Dítě by mělo být co nejméně oblečené, při kojení střídejte prsa a dítě klidně omyjte vlhkou žínkou. Někdy pomůže trochu mu poklepat pod bradičkou. Chce to trpělivost a zkoušet, budit.

6. Malý mi vůbec neumí sát, ani v porodnici se mi ho nepodařilo přiložit. Odstříkávám a krmím stříkačkou. Naučí se to ještě, je mu 14 dní?

Některým dětem trvá i měsíc, než se naučí sát z prsu a než vůbec prso přijme. Zatím nezbývá, než odsávat každé 3 hodiny z každého prsu 10-15 min a v noci tak 2x a krmit tak, jak to děláte, ale prso stále nabízejte. Zkoušejte různé polohy. Buďte oblečena jen do půli těla a malý jen v plence. Než mu dáte prso, pošimrejte ho bradavkou po rtu, až otevře pusu, vložte mu do pusy ukazovák bříškem na patro, kde je sací bod. Až začne sát, zkuste mu dát prs. Předtím prs nahřejte, aby mu lépe teklo mlíčko.

7. Špatně se mi spouští mlíčko, začne téct až po mnoha minutách, co s tím?

Prso před kojením nahřejte nejlépe ve sprše - pouštějte si teplou sprchu na prsa a oběma dlaněmi je namasírujte. Spouštěcí bod je také mezi lopatkami, kam můžete pouštět teplou vodu. Při kojení popíjejte teplý nápoj.

8. Kolik by mělo dítě přibrat na váze za týden? Jak to poznám, když se kojené děti neváží?

Vážení by mělo probíhat vždy při kontrole v poradně. Dítě přibírá: 125-200 g / týden do 6. měsíců. Od 6. měsíců: 84-140 g / týden. Počáteční váha dítěte se počítá ta nejnižší poporodní hmotnost a ne porodní (po porodu se každému dítěti sníží jeho porodní hmotnost)

9. Co bych jako kojící žena měla jíst? Je nějaká speciální dieta?

Důležité je, abyste jedla pestře. Nedoporučují se držet žádné drastické diety. Vyhýbejte se nadýmavým potravinám, kořeněným jídlům, alkoholu a kouření. Jezte ryby (175 g / týden), drůbež, vejce, mléčné výrobky a dostatečně pijte (kolem 2.5 l tekutin / den).