Časté dotazy - PŘÍKRMY

1. Kolik by toho mělo dítě sníst úplně napoprvé a kolik další dny?

První den stačí, když dítě pouze ochutná. Tedy 1-3 lžičky je už úspěch. Dítě si samo řekne, kdy bude pokračovat a bude chtít sníst více. Některé děti jsou jedlíci, snědí už druhý, třetí den jednu porci, jiné děti jsou konzervativnější a trvá jim déle, než si na novou stravu přivyknout. Rozhodně nechte dítě, ať si samo určí své tempo.

2. Co mám dělat, když dítě jíst nechce? Otáčí hlavu, vzteká se a dá si maximálně jednu lžičku. Zkouším to už týden a žádný pokrok.

Zkuste dítěti dát do příkrmu trochu svého mlíčka (ev. UM, pokud nekojíte), aby poznalo známou chuť. Před krmením ho trošku nakojte, aby nebylo hladové. Zkuste jinou zeleninu. Pokud nic z toho nepomůže, nechte zatím přírkmy být a zkuste to znovu za týden, 14 dní.

3. Mám po prvním příkrmu nabízet prs, nebo jinou tekutinu?

Zpočátku dítě normálně dokojte. Až postupem zkuste prs nenabídnout, začínat tím odbourávat jedno kojení. Toto kojení se ruší jako první. Po obědě, který má tekutou konzistenci, nemusíte však tekutiny nabízet vůbec. Většinou se kromě mlíčka nabízejí tekutiny od 9. měs. Ale - a je to jen můj názor, jak bych to dělala já - můžete zkusit nabízet tekutiny i dříve, třeba v 8. či 7.5 měs.

4. Od kdy mám dávat tekutiny k mlíčku?

Kojené děti nepotřebují další tekutiny do 9. měsíce, pokud pravidelně kojíte a jinak viz má předešlá odpověď č. 3 . Pak nabízejte pití z hrníčku, pítka (na trhu je jich velké množství, tekoucí, netekoucí, s hubičkou, brčkem...) vodu, ředěné šťávy, ev. ovocné čaje... Začínejte na 200 ml / den.