Časté dotazy - Problémy s prsy

Vždy, pokud si nejste jista, zda jsou vaše prsa zdravá, nebo necítíte-li se dobře, máte teplotu apod., navštivte raději lékaře.

1. Bolí mne kojení. Na bradavce mám trhlinku. Jak ji vyléčit?

Pravděpodobně je to následek nesprávné techniky kojení. Nechte si ji zkontrolovat při osobní návštěvě. Zatím trhlinku ošetřujte léčivou mastí z lékárny (ev. na předpis od vaší doktorky). Na prs můžete přikládat hydrogelové polštářky. Při kojení nejprve nabídněte zdravý prs, pak ten s ragádou (trhlinka). Kojte v poloze, ve které vás prs nejméně bolí a dítě netlačí na trhlinku. Bradavky nechte doma volně na vzduchu, nezakrývejte je.
Po každém kojení nechávejte na bradavce zaschnout pár kapek mléka. A to i poté, co se trhlinka zahojí.

2. Mám tvrdé místo v prsu, a dostala jsem teplotu 40 st. C.! Mám jet na pohotovost?

Pokud máte na prsu zároveň také trhlinku, mohlo by se jednat o zánět prsu, který je třeba léčit antibiotiky. Jestliže máte prs neporušený, není začervenalý apod., vyčkejte 48 hod. a až když teplota nepoleví, nebo se stav bude zhoršovat, jeďte k doktorovi. Někdy se jedná jen o retenci (zadržení mléka) a ta rychle pomine. Snižujte teplotu paralenem a vlažnými sprchami, prs ošetřujte studeným tvarohem - tvarohovými obklady. Vkládejte jej na nastříhanou plenu do podprsenky a často měňte). Prs vyprazdňujte, kojte z něho. Bradu dítěte směřujte k zatvrdlině. A platí - pokud si nejste jista, raději vždy navštivte lékaře. Je dobré, aby vám udělal ultrazvuk prsa, zažádejte o něj.

Neomezujte kojení, retence ani zánět nebrání v pokračování kojení.

3. Jaký je rozdíl mezi retencí a zánětem prsu, poznám to?

Při retenci se prs nerovnoměrně vyprazdňuje a vzniknou zatvrdlá místa, ve kterých se nahromadilo mléko. Prs jinak vypadá zdravě, není na něm žádná trhlinka apod. I když je vysoká horečka, retence obvykle po 2 dnech pomine. U zánětu prsu, tzv. mastitidy většinou nenajdeme ohraničené tvrdé místo, horečka můře trvat déle a na prsu obvykle najdeme poškozené místo. Pokud si nejste jista, zajděte k lékaři.

4. Poslední dva dny mne svědí bradavky a dvorce a bolí mne prso i vevnitř. Co by to mohlo být?

Svědění, nebo i bodání, píchání, které vystřeluje až do zad, může znamenat kandidovou infekci. Podívejte se do pusinky děťátku, zda tam nemá bílé tečky, to by mělo kvasinky i ono. Potírejte prs např. diflucanem, pevaryl mastí, imazolem či genciánovou violetí - 0,5% roztokem. Navštivte také pediatra, aby zkontroloval dítě. Léčba obvykle trvá 14-28 dní. Mast před kojením nestírejte a vetřete ji pečlivě do prohlubní (mast nesmí obsahovat konzervační látky, musí dostatečně hydratovat...).

5. Proč není kojení s kloboučky příliš vhodné a vadí to, když bez kloboučku kojit nemohu?

Je důležité, aby proběhla výměna informace mezi dítětem a matkou. Ta proběhne v případě, že dítě olízne bradavku. Do mozku se tak dostane informace, jaké mléko dítě potřebuje, jak tučné, a s jakými protilátkami. Kojení s kloboučkem je pro dítě také obtížnější. Je dobré vstříknout do kloboučku alespoň trošku mlíčka a předtím dát dítěti olíznout bradavku.

6. Na dvorci se mi udělal bílý puchýřek, mám s tím něco dělat?

Pravděpodobně se jedná o mléčný puchýř. Může se sterilní jehlou propíchnout a odezinfikovat. Ale je lepší, když jej předtím uvidí lékař, nebo laktační poradce.
Často je to spojené s nahromaděním mléka v mlékovodu. Tady se pak dělá vše jako při retenci - bradu dítěte k puchýřku, masírovat, vlažnou vanu po ramena.

7. Jak mám prsa po kojení ošetřit?

Pokud máte zdravá prsa, nemusíte je nijak ošetřovat. Pouze stačí dodržovat hygienu a možná zpočátku po kojení vymáčkněte trochu mléka a rozetřete si jej po bradavce a dvorci. Pokud máte na prsu ragádu (trhlinku), ošetřete ji mastí. Můžete použít i prodyšné chrániče bradavek a prsa nechávejte co nejvíce volně na vzduchu.